Včelárska – medonosná drevina je rastlina, z ktorej včely vo väčšom množstve berú znášku teda nektár z kvetov, prípadne peľ alebo medovicu.
Medonosné rastliny môžu byť umelo vysádzané vo vzdialenosti 2 – 5 km od úľov (rádius doletu včely) v ktorom včela nachádza potravu.
Medonosných drevín je veľa, ako napr. agát, lipa a pod., ale väčšina ich kvitne na jar, prípadne začiatkom leta. Drevín kvitnúcich počas neskorého leta, prípadne začiatkom jesene je pomerne málo, preto magicky priťahujú veľké množstvo včiel a tieto dreviny sú veľmi vyhľadávané chovateľmi včiel ako zdroj neskorého letného medu.
Medzi významné neskoro kvitnúce včelárske medonosné dreviny s vysokým zdrojom nektáru patria:
Evódia hupehenská – Evodia hupehensis (Tetradium daniellii)
Heptakodium jasmínovité – Heptacodium miconioides
Paulownia plstnatá – Paulownia tomentosa
Sofora japonská – Sophora japonica
Gledíčia trojtŕňová – Gleditsia triacanthos
Štedrec ovisnutý – Laburnum anagyroides
Jaseňovec metlinatý – Koelreuteria paniculata
Budleja dávidova – Buddleja davidii
Medzi rastlinami a opeľovačmi je symbióza. Kvitnúce rastliny poskytujú opeľovačom peľ a nektár, a opeľovači ich takto rozširujú na iné rastliny a tak dochádza o opeľovaniu.
Znižovanie počtu včelstiev a ďalších druhov voľne žijúcich opeľovačov predstavuje jeden z mála viditeľných problémov dnešnej doby. Preto najjednoduchšia cesta pomôcť je vysádzať najmä medonosné rastliny na spestrenie pastvy pre včely a iných opeľovačov.