Výsadba a pestovanie paliem

Pestovanie, starostlivosť a zimovanie mrazuvzdorných paliem

Palmy je najlepšie vysádzať na jar po ukončení mrazov na miesto chránené pred silným chladným vetrom, najlepšie na južnom stanovisku, kde budú mať vhodné svetelné podmienky.

Veľkosť jamy, do ktorej ideme palmu vysadiť, závisí od veľkosti koreňového balu (minimálna hĺbka jamy 50 – 70cm). Do jamy nasypeme hrubší štrk (makadam, kamenie,..) ako drenáž. Je dobré do pripravenej jamy nasypať ľahký vzdušný substrát do ktorého je vhodné primiešať aj piesok v pomere 4:1, ktorý ochráni rastline jej vrchné jemné korienky pred premočením. Pôdu potom po vložení palmy, dosypaní substrátu a piesku dobre utlačíme a polejeme. V letnom období palmy dobre zakorenia, čo je veľmi dobrý základ na rast a prezimovanie. V letných horúcich mesiacoch je tiež potrebné palmu výdatne zalievať, kým korene prerastú do väčšej hĺbky, čo je približne po roku. V prípade, že sa bojíte, že rastlina zakoreniť nestihne a hrozí jej vymrznutie, môžete ju v prvom roku nechať prekoreniť v kvetináči. No na zimu musíte rastlinu v kvetináči schovať pred mrazom (garáž, pivnica)!

S príchodom chladných dní a s príchodom prvých dlhodobejších alebo silných mrazov rastlinu pripravíme na zimu. Slabšie mrazíky (do cca -7 až -10°C) rastline neuškodia, ale zimnú ochranu je treba urobiť s dostatočným predstihom. Je potrebné myslieť aj na časť ochrany koreňov pred mrazmi. Ku koreňom nahrnieme vrstvu SUCHÉHO lístia, kôry, alebo iného izolačného materiálu v dostatočne hrubej vrstve (aspoň cca 20 cm a v priemere 60-70 cm dookola rastliny), aby sme čo najviac zamedzili vplyvu mrazu na vrchné korene.

Zimovanie: Listy je dobré zviazať dohora a k sebe. Týmto spôsobom sa ochráni stred vegetačného vrcholu, teda nové listy. Rastliny prikryjeme buď priamo alebo vytvoríme drevenú/kovovú konštrukciu a zabalíme netkanou textíliou/vrecovinou v hrubšej vrstve (chráni pred mrazom a škodcami). Nad túto vrstvu dáme agrofóliu, ktorá je dostatočne hrubá a odolná voči poveternostným vplyvom a bráni tak prístupu vody k rastline. No je nutné mať vytvorené aj vetracie otvory, cez ktoré ale neprenikne voda a ani vietor. Zabránime tak tomu, aby sa rastlina nesparila a následne nezhnila. Ak by sa dostala voda do vegetačného vrcholu rastliny (to je miesto odkiaľ vyrastajú nové listy), pri silných mrazoch (cca -11°C a nižšie) by mohol vegetačný vrchol zamrznúť a tak ohroziť ďalší rast palmy. Po napadnutí snehu je dobré ho nakopiť na celý tento palmový bal, pretože sneh je veľmi dobrý izolant tepla. Čím hrubšia vrstva snehu, tým lepšie a tým menšie poškodenie hrozí rastlinám. U väčších paliem (1 meter a viac) je tvorba ochrany tá istá. Okolo kmeňa treba nakopiť vrstvu SUCHÉHO izolačného materiálu a okrem toho je dobré zabaliť aj kmeň (vrecovinou). Na ochranu kmeňa sú najodolnejšie druhy paliem vybavené spleťou konopných vlákien, ktoré sa tvoria spolu s listami a tvoria prirodzenú ochranu kmeňa.

V zimných mesiacoch palmy vôbec nepolievame (palmy vysadené vo voľnej pôde). Voda, ktorá sa drží pri koreňoch by zamrzla a tým by mohla rastlinu poškodiť. Podobne to platí aj pri rastlinách, ktoré zimujeme v nejakej chladnejšej miestnosti. Tie polievame len mierne a to v prípade, že v blízkom čase v miestnosti nehrozí mráz. Čím je chladnejšie, tým menej potrebuje palma vodu. Neuškodí im v zime sucho, ale voda! Keď už aj palmu zimovanú v chladnom a tmavšom prostredí polejeme, malo by to byť len skromne, aby rastlina nevyschla.

S príchodom jari sa ochrana odstraňuje. Po príchode teplejších a dlhších dní už palmy začnú bez problémov rásť a rýchlo vyrastajú nové listy. Palmy pestované vo voľnej pôde rastú rýchlejšie a kvalitnejšie ako rastliny pestované len v črepníkoch, ktoré obmedzujú rast koreňov. Musíme však upozorniť, že palmám ktoré sú „odbalené“ neskoro hrozí prehriatie a následné „uvarenie“.

Nezabúdajte nato, že my nedokážeme zaručiť, že po zime budú Vaše rastliny v stave aký ste si predstavovali. Z najväčšej miery jej stav môžete ovplyvniť práve vy s Vašou pozornosťou a starostlivosť.

Objednajte si originálne príslušenstvo na ochranu rastlín, čo Vám zjednoduší balenie.