Pestovanie, starostlivosť a zimovanie paliem

Mrazuvzdorné palmy Trachycarpus / Jubaea

Umiestnenie a čas výsadby

Palmy je najlepšie vysádzať na jar, maximálne do polovice leta, aby stihli čo najviac prekoreniť, sú tak odolnejšie, prispôsobia sa na danú lokalitu a môžu tak lepšie čeliť zime. Vysádzame len palmy dobre prekorenené (korene v celom objeme kvetináča).
Pri jarnej výsadbe po ukončení mrazov, je však potrebné myslieť na to, aby zem nebola ešte príliš chladná, premrznutá – mohli by sa podchladiť korene. (Palmy sú dodávané v črepníkoch a tie rýchlo prehreje slnko, preto treba dbať na to, aby po vložení do studenej pôdy/jamy nedostali teplotný šok, potom sa palma musí dlho spamätávať. Niekedy to trvá aj niekoľko mesiacov a palma tak nerastie).

1/3 úspechu pestovania paliem je práve výber vhodnej lokality na výsadbu. Vysádzať je najlepšie na miesto chránené pred silným chladným severným vetrom, najlepšie južné slnečné stanovisko. Ideálne za domom, v rohu budov, vo dvore, za plotom a pod. Aby palma bola chránená voči severnému vetru a práve počas zimy ju mohlo slnko zohrievať. Veterné stanovisko môže poškodiť listy, nie je to žiadna vada, ale palmy môžu pôsobiť nevzhľadne, taktiež treba myslieť na nižšiu odolnosť.  Ak uvažujete o veternom mieste odporúčame Trachycarpus wagnerianus, ktorý má odolnejšie a pevnejšie listy aj voči vetru ale aj chladu.

Vhodné na výsadbu sú slnečné ale aj tienisté miesta s minimálnou dobou priameho slnka 5h. Podľa svetelných podmienok upravujeme aj zálievku. Korene sú vlásočnicové, teda nehrubnú, len ich je viac, prekážky obídu, preto sa nemusíte báť poškodenia základov napríklad pri výsadbe pri dome, bazéne alebo chodníkoch.

Výsadba

Veľkosť jamy, do ktorej ideme palmu vysadiť, môže byť rovnaká ako koreňový bal. Bez dodatočnej úpravy a prímesí ďalších substrátov. Väčšina tipov pôd na Slovensku je mnohokrát lepšia ako tá kde palmy prirodzene rastú a kde sa pestujú, takže palmy budú za ňu vďačné a budú prosperovať. Výnimkou nie je ílovitá, ani kamenistá či piesčitá pôda, tu treba myslieť iba na výdatnejšiu zálievku.

Dávnejšie sme odporúčali drenáž, ale z vlastných skúseností vieme, že je nevhodná, nakoľko drenáž bola často vytvorená nevhodne a neslúžila na odvodnenie ale skôr ako zásobník vody, čo hlavne počas mrazivých dní robilo problémy. Nakoľko palmy pochádzajú z oblastí kde je 3-4x väčší úhrn zrážok ako na Slovensku, je zrejmé, že voda v pôde nie problém, vedia sa s ňou vysporiadať a práve naopak, dostatok vlahy aj počas zimy, je výhoda. Palmy majú lepšiu kondíciu, lepšie rastú, s oveľa väčšími prírastkami ako palmy s nedostatkom vody.

Starostlivosť

V letných horúcich mesiacoch je potrebné palmu výdatne zalievať (Trachycarpus zbožňuje vodu preto počas horúcich letných dní odporúčame výdatnú zálievku každý deň) o to intenzívnejšie v priepustnejších pôdach, kým korene prerastú do väčšej hĺbky, čo je približne po 2 – 3 rokoch. S príchodom chladnejších dní zálievku zmierňujeme. Ak sa bojíte, že rastlina zakoreniť nestihne a hrozí jej vymrznutie, môžete ju v prvom roku nechať prekoreniť vo väčšom kvetináči. No na zimu musíte rastlinu v kvetináči schovať pred mrazom (garáž, pivnica)!

Počas vegetačnej sezóny palmu môžeme prihnojiť, čo sa odzrkadlí na jej vzraste, farbe a prírastkoch. Štandarde palmám Trachycarpus narastie za sezónu 8-15listov a prírastok kmeňu 10-30cm. Platí, že dobre prekorenené palmy menšieho vzrastu sa lepšie aklimatizujú a majú väčšie prírastky ako väčšie a staršie palmy. Často menšie jedince s ročným prírastkom kmeňu niekedy aj okolo 30-40cm a 20listami predbehnú staršie kusy.

Od polovice augusta odporúčame prihnojovať jesenným hnojivom, ktoré podporuje vyzrievanie pletív čo je na správne prezimovanie paliem kľúčové. Z našich pozorovaní sme zistili, že palmy s pravidelnou zálievkou tohto hnojiva boli v lepšej kondícií a prezimovali lepšie, bez väčšej ujmy listov. Používanie jesenného hnojiva je podľa nás druhá tretina úspechu.

Zimovanie

Trachycarpus pochádzajú v vysokohorských oblastí Himalájí, tiež sa vyskytujú v niektorých alpských mestách. Preto majú genetickú odolnosť voči mrazu. Presná odolnosť sa dá ťažko určiť, pretože je závislá od konkrétneho druhu a rôznych faktorov ako napríklad: kondícia palmy, lokalita, zrážky. Aj keď sú tieto lokality klimaticky iné a často aj so silnejšími mrazmi, ale práve vďaka inverzií tam často tento mráz netrvá dlho a dokonca sa môže veľmi rýchlo otepliť o priebehu niekoľkých hodín. Práve v týchto oblastiach palmy nikto nezimuje, preto nie je potrebné palmy nijak chrániť pokiaľ nie je lokalita naozaj extrémne chladná alebo príde naozaj extrémna zima.

Kľúčový faktor pri zimovaní je slnko a vzduch. Práve tieto dva faktory sú ďalšia tretina úspechu. Pri mrazoch pod -12°C sa palmám poškodzujú lity, praskajú v nich pletivá a uvoľňuje sa z nich voda. Tu je vzduch, vetranie práve potrebné. Ak je palma pri tejto teplote zabalená – vlhkosť neunikne a palmy budú mať tak väčšie poškodenie listov, taktiež to môže naštartovať hnilobné procesy a uhynie celá rastlina. Preto plamy do teploty -15°C baliť ani zimovať nijako neodporúčame. Pri najsilnejších mrazoch je často jasno a to je veľký predpoklad, že hneď ráno vyjde slnko a to môže palmu pri vhodnom umiestnení ohriať. Na ochranu kmeňa sú palmy vybavené spleťou vlákien, ktoré sa tvoria spolu s listami a tvoria prirodzenú ochranu kmeňa. Spleť vlákien teda kmeň, slnko dokáže ohriať aj o niekoľko desiatok stupňov.

Zhrnutie: Ak chcete, aby palma prosperovala a mala šancu prezimovať a prežiť je potrebné vybrať vhodné stanovisko s dostatkom vlahy, používať jesenné hnojivo a palmu nebaliť do -15°C kde je práve najpodstatnejšie slnečné stanovisko.

Zimná ochrana

Pri extrémnych mrazoch alebo vyššej nadmorskej výške odporúčame pri poklese teplôt pod -15°C palmy vhodným spôsobom zazimovať.

Listy je dobré zviazať dohora a k sebe. Týmto spôsobom sa ochráni stred vegetačného vrcholu, teda nové listy. Rastliny prikryjeme buď priamo alebo vytvoríme drevenú/kovovú konštrukciu (ihlan) a zabalíme tkanou, netkanou textíliou, vrecovinou alebo mechovinou v dostatočne hrubej vrstve. V prípade potreby môžete skombinovať aj výhrevné káble. Vrstva musí byť dostatočne hrubá a odolná voči poveternostným vplyvom a brániť tak prestupu mrazu a prístupu vody k rastline. No je nutné mať vytvorené aj vetracie otvory, cez ktoré ale neprenikne voda. Zabránime tak tomu, aby sa rastlina nesparila a následne nezhnila. Po napadnutí snehu je dobré ho nakopiť na celý tento palmový bal, pretože sneh je veľmi dobrý izolant tepla. Čím hrubšia vrstva snehu, tým lepšie a tým menšie poškodenie hrozí rastlinám.

S príchodom oteplenia sa ochrana odstraňuje. Po príchode teplejších a dlhších dní už palmy začnú bez problémov rásť a rýchlo vyrastajú nové listy a zregenerujú. Môžeme im dopomôcť výdatnejšou zálievkou a hnojením v teplých a suchých jarných dňoch.

Pestovanie a zimovanie v kvetináči
 

Palmy môžeme pestovať celoročne v kvetináči. Počas vegetačnej sezóny môžeme palmy umiestniť von podľa potreby na rôzne miesta s rovnakými podmienkami ako pri vysadených palmách. Neodporúčame palmy vysádzať do kvetináčov bez dier nakoľko ak do takéhoto kvetináča naprší alebo zle odhadnete množstvo zálievky palme stoja korene vo vode, odhnijú a palma vie rýchlo uhynúť. Podobne je to aj s miskami pod kvetináčmi, rovnako s nimi opatrne. Palmu treba výdatne poliať a ak v miske zostane voda, taktiež po daždi, treba ju vyliať. Trachycarpus zbožňuje vodu preto počas horúcich letných dní odporúčame výdatnú zálievku každý deň. V kvetináči sú prírastky menšie nakoľko sú korene obmedzované kvetináčom a menším množstvom živín. Práve preto odporúčame palmy v črepníkoch občas prihnojiť a raz za 2-3 roky presadiť do väčšieho kvetináča.

Palmy v kvetináči nezimujeme vonku počas zimy! Ani tá najmrazuvzdornejšia palma by to nezvládla. Je to iné ako pri výsadbe priamo vo voľnej pôde, kde palmy proti premrznutiu koreňov chráni substrát. Palme v črepníku premrznú korene zo všetkých strán, vysilí ju to a následne uhynie. Bežne takto palmy zvládnu mráz v črepníku do -5°C (krátkodobo -8°C). ideálne pre lepšie prezimovanie je na zimovanie umiestniť do chladnej miestnosti (pivnica, garáž a pod.) pri teplote 0°C až 10°C aby si palma odpočinula. Počas zimy pri tejto teplote polievame len mierne, udržujeme substrát mierne vlhký. Čím je chladnejšie, tým menej potrebuje palma vodu a svetlo, pretože v nej neprebieha fotosyntéza a palma „spí“. Akonáhle sa začne dvíhať teplota, nároky na vlahu a svetlo sa zintenzívňujú. Ak je na jar vhodné počasie, palmu presunieme von a pokračuje opäť v raste. Nevystavujte palmu pri presunoch prudkým svetelným a teplotným zmenám, budete mať tak palmu v lepšej kondícií.

Špecifické požiadavky pre rastliny:

Chamaerops humillis, Sabal minor, Nannorrhops ritchiana, Rhapidophyllum hystrix, Trithrinax campestris a taktiež juky

Rastliny pochádzajúce z veľmi suchých oblastí najmä počas zimy, preto odporúčame tieto rastliny vysádzať do dobre odvodneného a vyvýšeného miesta. Vykopanú jamu nestačí vysypať vrstvou štrku alebo inou priepustnou vrstvou, ale celá drenážna časť musí byť odvodnená mimo koreňový systém, preto aby prebytočná voda mala kam vytiecť a nehromadila sa na dne jamy (v oblasti koreňov). Pri výsadbe dbáme teda na dôkladnú drenáž, pretože nahromadená voda len v štrkovom lôžku bez vyvedenia by počas zimy palmám neprospievala. Čím dôkladnejšie drenáž spravíme, tým lepšie budú rastliny prosperovať.
Rastliny vysadené vo voľnej pôde zimujeme podľa nárokov pre konkrétny druh.


Nezabúdajte nato, že my nedokážeme zaručiť, že po zime budú Vaše rastliny v stave aký ste si predstavovali. V najväčšej miere jej stav môžete ovplyvniť práve vy s Vašou pozornosťou a starostlivosť.


Objednajte si originálne príslušenstvo na ochranu rastlín, čo Vám zjednoduší balenie.