Evódia – včelí strom

Evódia hupehenská, Evodia hupehensis, Euodia hupehensis, Tetradium daniellii alebo aj bee bee tree, všetky tieto názvy patria tomuto najznámejšiemu neskoro kvitnúcemu včelárskemu stromu.

Včely ho proste milujú!

Prečo tomu tak je?

Botanický názov bol kedysi Euodia hupehensis, no nedávny genetický výskum ho premenoval na Tetradium daniellii.
Malý atraktívny opadavý strom pochádzajúci z východnej Ázie, kde je známy aj ako tisíckvetý strom alebo zamatovo voňaví strom a včelári ho milujú. Je relatívne neznámy mimo záhradníckych kruhov, no zaslúži si širšie uznanie. Listy a kvety šíria sladkú vôňu, ktorá láka včely už z diaľky do bohatého „bufetu“.
V dospelosti dorastá do výšky 6-8m výnimočne 12m. V mladosti vo vhodných podmienkach (dostatok vlahy a vo výživnej a dobre priepustnej pôde) rastie rýchlosťou až 60 – 100cm ročne. V ťažšej pôde, prípadne bez vlahy sú prírastky podstatne menšie. Tmavozelené kožovité listy poskytujú svetlý tieň.  Dospelá rastlina je mrazuvzdorná do -32°C. Najlepšie sa jej darí na slnečných miestach. Čím slnečnejšie stanovisko, tým bohatšie kvitnutne. V anglicky hovoriacich krajinách je známa ako Bee Bee Tree teda Včelí strom. Strom je v auguste až septembri pokrytý množstvom veľkých plochých bielych súkvetí (15-25cm v priemere) pozostávajúcich z malých bielych kvietkov o priemere asi 0,5-1cm. Tieto kvietky sa postupne rozvíjajú práve v čase, keď kvitne veľmi málo iných stromov, čím vypĺňajú medzeru v prísune nektáru pre včely. Magicky preto priťahuje veľké množstvo opeľovačov a je vyhľadávaný chovateľmi včiel ako zdroj neskorého letného medu. Vynikne tiež vo veľkých záhradách, na otvorených priestranstvách a nemusíte byť ani chovateľ včiel. Typický je preň tichý hukot bzučiacich opeľovačov, čím na seba upozorní všetkých na blízku. Po kvetoch sa objavujú červenkasté tobolky so semenami, ktoré dodávajú krajine viac farby a sú zase obľúbenou potravou pre vtáky.

Rast: spočiatku krovinatý, neskôr ako strom so širokou, zaoblenou korunou. Je relatívne rýchlo rastúca

  • šírka – 8 až 12m
  • výška – 5 až 12m (zvyčajne do 8m)

Kvet: bohaté súkvetia, kvitne od ranného veku (od 5-8 roku života, samozrejme v závislosti od podmienok)

  • Farba kvetu – zelenobiela, biela
  • Priemer kvetu – 15 až 25cm
  • Vôňa – sladká

Plody: kožovité tobolky s 2 semenami

Listy: voňavé, kožovité, z vrchnej strany lesklé, 20-30 cm dlhé, tmavozelené a na jeseň jemne žlté

Kôra: hladká, sivá

Poloha: na čiastočnom alebo plnom slnku na okraji výsadieb, alebo ako solitér

Pôda: dobre odvodnená, humózna, neutrálna prípadne mierne kyslá

Koreň: hlboký

Mrazuvzdornosť: do -35°C

Priestor na výsadbu: 1 rastlina na 10m²

Samoopelivá

Tip na starostlivosť: Stromu sa darí vo vlhkej, úrodnej pôde, ktorá dobre odvodňuje a najlepšie sa jej darí na plnom slnku. Ako väčšina stromov, vyžadujú pravidelné zavlažovanie počas prvých rokov po výsadbe. Toto je obzvlášť dôležitý aspekt starostlivosti, keď je suché počasie. Po dôkladnom zakorenení znesú dospelé stromy sezónne sucho. Je zvyčajne bez škodcov a chorôb.

V prípade, že nemáte úplne vhodné predpoklady pre pestovanie evódie, alebo chcete mať vysadených viac druhov medonosných rastlín, naša ponuka včelárskych drevín je naozaj pestrá a zaujímavá. Druhy vhodné do suchých oblastí, bylinné druhy, nižšie alebo aj väčšie stromy.

Rastliny z aktuálnej ponuky evódie prípadne iných včelárskych drevín si môžete pozrieť TU: