Sekvojovec – vznešený velikán

Prenádherná dominanta a vzácnosť do záhrady!

Venujeme sa pestovaniu tohto nádherného stromu už niekoľko rokov. Dá sa povedať, že od našich začiatkov, teda približne od roku 2016. Za tento čas sme nadobudli mnoho skúseností ako sekvojovce pestovať, vysádzať a starať sa o ne. Preto sme sa rozhodli tieto riadky venovať práve tomuto stromu. Každého, kto ho vidí z bezprostrednej blízkosti tento strom upúta svojou mohutnosťou a dominanciou.

Gigantický solitér do parkov a veľkých záhrad. Sekvojovec je niečím veľmi výnimočným a prináša do vašej záhrady nezvyčajný nádych.

Sekvojovec mamutí niekedy nazývaný aj ako Sekvoja obrovská, latinsky Sequoiadendron giganteum je ihličnatý strom z čeľade cyprusovité (resp. staršie z čeľade tisovcovité). Tento gigantický strom dosahuje výšku okolo 100 m a vek až 4 000 rokov a patrí medzi najstaršie dreviny na Zemi. Do Európy bol dovezený v rokoch 1853 – 1855 a bol hojne vysádzaný v zámockých parkoch ako okrasná drevina. Na Slovensku je známych niekoľko jedincov sekvojovca mamutieho aj ako chránených stromov. Niekoľko exemplárov sekvojovca sa nachádza aj v Arboréte Mlyňany, prípadne v botanickej záhrade v Banskej Štiavnici, taktiež skoro v každom väčšom parku.

Sekvojovec (Sequoiadendron giganteum) predstavuje dlhovekosť, robustnosť a botanickú pôvabnosť. Najmohutnejší strom na svete – známy z kalifornského pobrežia je skutočným pútačom pozornosti. Je to jeden z najvyšších a najväčších stromov na našej planéte. Sequia sempervirens rastie skôr do výšky a ešte sa zväčšuje, no sekvojovec sa výrazne rozširuje a mohutnie. Jeho kmeň môže dosiahnúť obvod až 17m.

Ihličie pozostáva z úzkych, špicatých ihlíc alebo ihličiek. Tie sú na mladých výhonkoch celoročne modrozelené a na starších stromoch tmavozelené. Sekvojovec je teda vždyzelený strom. Tento rod je aj geologicky veľmi starý, rástol tu už v čase, keď žili dinosaury (asi 225 miliónov rokov pred našim letopočtom). To z neho robí jeden z najznámejších, najmohutnejších, najimpozantnejších a geologicky aj botanicky najzaujímavejších stromov na Zemi.

Máte veľkú záhradu?

Ak áno, Sequoiadendron je krásny, široký a majestátny strom. V prvých rokoch ho môžete pestovať aj na balkóne v nádobe.

Nároky na pôdu?

Sekvojovce nie sú náročné na pôdu, rastú prakticky kdekoľvek, no ideálne pH substrátu je okolo 6,5. Najviac sa im darí v hlbokých pôdach, zložených z hliny a piesku. Potrebujú dobre priepustnú pôdu s dostatkom humusu. Substrát by mal byť neustále vlhký, no nie podmočený. V dlhodobo podmočenej pôde často odhnívajú korene.

Ako je mrazuvzdorný?

Mrazuvzdornosť sekvojovca je udávaná do -29°C, ale bol zaznamenaný prípad z Poľska, kedy vydržal -36°C bez poškodenia. Treba si uvedomiť, že mrazuvzdornosť akejkoľvek rastliny nie je udávaná ako konkrétne číslo alebo hodnota kedy rastlina uhynie ale vplýva na to veľmi veľa faktorov.

Mladým stromčekom (do 4-5 rokov) prekáža celodenné zimné ostré slnko, ktoré ich vysušuje, čo sa prejavuje žltnutím, zasychaním ihličia. V zimnom období tieto malé stromčeky môžete zakrývať čečinou alebo inou vhodnou zimnou ochranou. Často sa vedia však aj bez zakrytia s týmto rýchlo vysporiadať, no počas jarného obdobia budú pôsobiť menej efektne. Je lepšie ich preto vysádzať do polotieňa, aspoň počas zimy. Rastliny nad 1m netreba už nijako chrániť a stačí ich nechať voľne rásť.

Ako rýchlo rastie sekvojovec?

Rýchlosť rastu závisí od podmienok, čím kvalitnejšiu pôdu majú (s dostatkom živín a vlahy), tým rýchlejšie rastú. Pomalšie budú rásť napríklad v ťažkej ílovitej pôde, prípadne kamenistej pôde bez vody.

Sekvojovec spotrebuje naozaj obrovské množstvo vody, takže sa nemusíte obávať že ju vo voľnej pôde prelejete.

Treba sa vyvarovať trvale podmočeným pôdam, močiarom, alebo lokalitám s vysokou spodnou hladinou vody. Tu jednoducho sekvojovec rásť nebude.

Rýchlosť rastu je spočiatku pomalý, malé stromčeky do 60cm vedia mať prírastok 20-40cm za rok, ale ako si budujú koreňový systém ich prírastok sa rapídne zrýchľuje. Čím je strom väčší, tým má vyšší prírastok. Napríklad 2-4m strom v dobrých podmienkach vie mať prírastok aj 1,2m za rok.

Prvých 50 rokov rast zodpovedá rastu bežnej jedle, potom ho pomaly opúšťa z hľadiska hrúbky kmeňa a výšky rastu. Ak chcete, aby bola vaša sekvoja malá, môžete to urobiť orezaním a dokonca pestovaním sekvojovca ako bonsai.

Prispôsobivosť

Sekvojovec sa dobre prispôsobuje domácej faune a flóre. Prispieva k biodiverzite a je známy svojou vysokou výnosnosťou dreva a odolnosťou voči klimatickým zmenám alebo lesným požiarom. Má totiž žiaruvzdornú kôru ktorá môže dosiahnuť hrúbku niekoľko desiatok centimetrov. Vtáky radi na týchto stromoch vysedávajú a hniezdia.

Výsadba, umiestnenie a nároky na vlahu

Pri výsadbe treba myslieť na priestor. Tento pri výsadbe maličký stromček bude raz naozaj veľký! A poriadne veľký! Preto už pri výsadbe treba na to myslieť. Dospelý strom vie mať koreňový systém veľký ako futbalový štadión. Takže výsadba pár metrov od domu alebo iného objektu nie je dobrý nápad 😊

Výsadba je vhodná od tienistého miesta, polotieňa, až po slnečné stanovisko. Tu treba myslieť iba na to, že napríklad rastlina umiestnená v tieni bude viac vytiahnutá, štíhlejšia, pretože sa ťahá za svetlom, je veľmi pravdepodobné že preto rýchlo prerastie okolie a ukáže sa v plnej sile. Pri tomto stanovisku je výhoda, že má rastlina veľa vlahy nakoľko okolie nevysušuje slnko. Sekvojovec taktiež veľmi dobre znáša slnečné stanovisko, ale tu treba klásť dôraz práve na dostatok vody. Čím slnečnejšie stanovisko vyberiete, tým viac vody treba rastline dodať. Dôležité je to najmä v prvých 2-5 rokoch. Akonáhle rastlina vytvorí dostatočný koreňový systém, nie je polievanie až také potrebné, vie si dostatok vody na rast už nájsť aj sama. Každopádne počas dlhotrvajúcich horúcich letných dní jej aj neskôr môžete zálievkou len pomôcť. Vyhnete sa tak prípadnému preschnutiu ihličia.

Môžem sekvojovec hnojiť?

Z vlastnej skúsenosti vieme, že sekvojovec je náchylný sa spálenie koreňov hnojením. Dávnejšie sme skúsili sekvojovce prihnojiť a zapracovali sme do pôdy granulovaný maštaľný hnoj. Už o pár dní bol viditeľný problém a rastliny sa z toho dlho spamätávali. Preto odvtedy sekvojovce nehnojíme a ani to neodporúčame. Dôležitejšie ako hnojenie je teda zvoliť  kvalitný, výživnejší substrát a dopriať im dostatok vody.

Pestovanie v kontajneroch

Rastliny v kontajneroch pestujeme v dostatočnom veľkom črepníku s výživnou pôdou. Dôkladne zalievame, no neprelievame. Pod kvetináčom neodporúčame mať misku, aby v ňom nezostávala prebytočná voda, nakoľko by to mohlo spôsobiť odhnitie koreňového systému. Sekvojovec môžete pestovať aj dlhodobo v kontajneri a jeho rast regulovať strihom. Je vhodný aj ako bonsaj.

Upozorňujeme, že sekvojovec neznáša premrznutie koreň. Preto počas zimy rastliny v kvetináči buď dočasne zasadíme spolu s kvetináčom do voľnej pôdy, alebo črepník zahrnieme pilinami/lístím. Takto zamedzíme výraznému premŕzaniu koreňového systému. Je možnosť rastlinu v črepníku na zimu odložiť aj do chladnej miestnosti. Tu je ideálne, aby teplota bola od 0°C až do 10°C. Platí, že čím nižšia teplota, tým lepšie. Substrát počas zimného obdobia udržujeme len mierne vlhký, nesmie preschnúť, no zároveň nesmie byť ani premočený.

Pozrieť ponuku sekvojovcov TU: